Co to jest recovery pump?
Recovery Pump to system pneumatycznego masażu. Specjalne nogawki, które wypełniają się powietrzem, które wtłaczane jest przez jednostkę centralną RP. Pierścieniowy ucisk w czterech niezależnych komorach, nawet do 100mm/hg pozwala zrelaksować mięśnie i pomaga przyspieszyć proces ich regeneracji.
Po co to komu?
Recovery to przede wszystkim regeneracja. Przygotowania do zawodów, meczu, treningu; zdrowa dieta i odpowiedni sprzęt, ma coraz większe znaczenie dla sportowców amatorów. Naśladując zawodowców starają się być coraz większymi profesjonalistami. Pozostaje jeszcze poświęcić czas na regenerację i odpoczynek, to bardzo ważny element mikrocyklu treningowego.
Czy regeneracja jest potrzebna?
Oczywiście, że tak. Zastanów się nad tym ile czasu poświęcasz na przygotowanie do zawodów? Lepszy sprzęt, zbilansowana dieta, odpowiednio dobrany plan treningowy, odżywki i suplementy. A co po zawodach? Co z regeneracją? Ile jej poświęcasz? Każdy zabieg Recovery Pump to:
- lepsze odprężenie mięśni
- lepsze ich ukrwienie
- usuniecie kwasu mlekowego
- wspomaganie w procesie anabolizmu
Co dzieje się z organizmem podczas treningu?
Trening to przede wszystkim anabolizm i katabolizm, dwa naturalne procesy, które zachodzą w mięśniach. Katabolizm związany jest z rozerwaniem słabych włókien mięśniowych, które pękają podczas wysiłku fizycznego. Powstałe mikrourazy, pobudzają receptory czuciowe, które przekazują informację do mózgu, który przekształca je i daje odczucie bólu. Anabolizm to proces odbudowy tych włókien, który może trwać nawet kilka dni. Zależny jest między innymi od intensywności, rodzaju treningu, od wieku i wytrenowania zawodnika. Reasumując, katabolizm to proces treningowy, anabolizm to proces regeneracji.
Czy ból anaboliczny i kataboliczny to inaczej „zakwasy”?
Nie, to zupełnie dwa inne procesy fizjologiczne. Bóle mięśniowe, które znamy nawet do kilku dni po treningu to skutek procesu ana i katabolizm i nie ma nic wspólnego z kwasem mlekowym. Zakwaszenie powstaje w czasie treningu i jest związane z niepełnym spaleniem glukozy w czasie wysiłku. Dzieje się tak z powodu niewystarczającej ilości tlenu, który jest dostarczany przez krew do procesu spalania glikogenu. Ten nie do końca jest w stanie się rozłożyć i wyzwolić odpowiedniej ilości energii. Powstaje produkt uboczny w postaci kwasu mlekowego, który średnio jest wchłaniany do dwóch godzin po treningu.
Jak skutecznie zwalczać zakwasy i ból mięśniowy?
Na zakwasy najlepszy jest dobrze zorganizowany trening pod okiem trenera personalnego, który ułoży odpowiednio plan zajęć. Zawsze trening powinien być złożony z rozgrzewki, części głównej i wyciszenia. Ma to optymalnie przystosować mięśnie do następnego wysiłku. Wyciszenie to bardzo ważna część odbytego treningu ale również jest to wstęp do procesu regeneracji. Dobrze wypoczęte i zregenerowane ciało jest podstawą do rozpoczęcia kolejnej jednostki pracy.
Kto korzysta?
Zawodowcy i profesjonaliści już korzystają z Recovery Pump. Naszymi partnerami są karatecy Kaizen, kolarze, futboliści amerykańscy, piłkarze nożni, maratończycy, piłkarze ręczni i triathloniści. Czas na Ciebie!
Co ode mnie?
Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu na Recovery Pump, zapraszam na Regeneracyjne Poniedziałki do Reha Clinic, w których uzyskasz 50% rabatu na zabieg. Zmęczony po weekendowych zawodach, meczach i turniejach daj sobie chwilę regeneracji.
~ Filip Olejnik, Reha Clinic