Na zdjęciu Kancho Nobuaki Kanazawa podczas treningu Kata
Na zdjęciu Tygrys Bengalski jako logo Szkoły Karate Shotokan Kaizen

Kata

Kata to japońskie słowo opisujące wzory ruchów ćwiczonych solo lub w parach. Każde Kata wykonywane jest jako ściśle określona seria ruchów, z krokami i obrotami, w dążeniu do zachowania doskonałej formy. Istnieją różne formy kata, każda z wieloma różnymi wariantami interpretacji.

Kata Taikyoku Shodan (9 kyu)

Taikyoku Shodan to pierwsze Kata, które poznają młodzi adepci na zajęciach Karate. Początkowo trudne do opanowania bloki, ataki, przejścia i obroty z czasem stają doskonałym początkiem do dalszego treningu i zrozumienia Karate. Kata Taikyoku Shodan wykonuje każdy karateka w trakcie egzaminu na 9 kyu - biały pas.

Kata Heian Shodan (8 kyu)

Heian Shodan to pierwsze uczniowskie Kata. Młody karateka poznaje nowe pozycje takie jak Kokutsu dachi, uderzenia Tettsui uchi oraz bloki Shuto uke. Kata to jest wymagane w trakcie egzaminu na 8 kyu - żółty pas.

Kata Heian Nidan (7 kyu)

Kata Heian (Oryginalnie Pinian) zostały opracowane na bazie kata Kushanku (Kanku) i być może Jion, Bassai przez Itosu Anko na przełomie XIX i XX wieku. Mistrz Itosu opracował kata Pinian by ułatwić trening karate młodym adeptom jego sztuki. W 1906 roku kata weszły do programu nauczania szkoły podstawowej. Nazwa Heian pojawiła się kiedy Funakoshi Gichin przywiózł Karate z Okinawy do Japonii. Heian tłumaczy się jako „spokojny i bezpieczny”. Zamienił również oryginalną kolejność pierwszych dwóch form.

Podmiot autorski © Kaizen.edu.pl 2014.