Pierwsze „Białe pasy” w Karate

W piątek 13. odbył się pierwszy historyczny egzamin na 9 Kyu czyli „Biały pas”. Do egzaminu dzieci przygotowywały się od wielu miesięcy. Pierwszy egzamin był jednocześnie pierwszym pokazem umiejętności przed rodzicami.

Jak przebiegał egzamin?

Egzamin to sprawdzian umiejętności fizycznych w połączeniu z wiedzą. Każda osoba zdająca egzamin musiała wykazać się w ograniczonym stopniu znajomością języka japońskiego. Osoba prowadząca egzamin wydaje polecenia po japońsku a dzieci starają się wykonać polecenie najlepiej jak potrafią. Egzamin podzielony jest na dwie części, Kichon oraz Kata.

Co to jest Kichon?

Kichon to forma treningowa podczas której adepci wykonują uderzenia, kopnięcia i bloki, a przejścia pomiędzy technikami odbywają się w bardzo niskich pozycjach. Czynności te wymagają od trenującego odpowiedniej kondycji fizycznej.

Co to jest Kata?

Kata to układ ćwiczeń w którym ćwiczący zdaje się walczyć z niewidzialnym przeciwnikiem. Tutaj adept wykazuje się znajomością ciosów i bloków oraz kolejnością ruchów.

Kto ocenia egzaminowanych?

Jako trener, tego dnia wspierałem swoich adeptów duchowo. Egzamin prowadził pan Piotr Kowalski z Poznańskiego Stowarzyszenia Karate Shotokan z Poznania. Stowarzyszenie jest częścią Międzynarodowej Federacji Karate Shotokan S.K.I.F., której założycielem jest legendarny japoński mistrz Hirokazu Kanazawa. Miło mi poinformować, że wszystkie dzieci zdały swój pierwszy egzamin.

Gratulacje i podziękowania

Jestem dumny z wszystkich dzieci, które tego dnia zdawały egzamin. To był ich wielki dzień. Na co dzień w naszej szkole trenuje więcej osób. Dzieciom tym również należą się słowa podziękowania za trud i energię, jaką wkładają w swój trening - Remigiusz Pyrek, sensei.