Filip Olejnik, Reha Clinic, mgr fizjoterapii, terapeuta manualny holistyczny Na zdjęciu Tygrys Bengalski jako logo Szkoły Karate Shotokan Kaizen

Czy warto jest chodzić na boso?

Jak najbardziej. Każda forma aktywności która pobudza nasz aparat ruchu do maksimum jest dla nas wskazana. Obuwie będzie nas w osiągnięciu tego maksimum ograniczało.

Co to jest aparat ruchu?

Jest to zespół i układ mięśni, powięzi i kości tworzący stawy, które pod względem biomechanicznym są w ciągłym ruchu i wzajemnie na siebie oddziałują.

Czy to oznacza, że buty nam szkodzą?

Nie, tak źle na pewno nie jest. Musimy jednak zwracać uwagę na jakość obuwia. Buty nie powinny być tylko i wyłącznie praktyczne czy estetyczne, powinny być wygodne, a przede wszystkim dopasowane funkcjonalnie do naszych stóp.

Co to znaczy „dopasowane funkcjonalnie”?

To znaczy, że obuwie nie wymusza na nas ruchów i ustawień innych niż te anatomiczne. But dopasowany funkcjonalnie to taki but, w którym podeszwa będzie zginała się w miejscu zgięcia stopy, a kostka będzie utrzymana w pozycji pośredniej, a nie w pozycji koślawej czy szpotawej. Staw skokowy nie może być ograniczany i usztywniany na siłę. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, nasze stopy będą nam dobrze służyły.

Co się stanie, jeżeli o to nie zadbamy?

Niedbałe dobieranie obuwia może doprowadzić do pojawienia się wielu chorób i patologii, takich jak płaskostopie poprzeczne, podłużne, koślawość czy szpotawość. Jesteśmy wtedy narażeni na wiele kontuzji, zwichnięć i złamań. Pamiętajmy, że odciski, przetarcia i modzele także mogą świadczyć o źle dopasowanym obuwiu lub o złych nawykach ruchowych.

Kto powinien chodzić boso?

Przede wszystkim dzieci. U dzieci staw skokowy i stopy są w fazie wzrostu i kształtują się poprzez ruch. Jeżeli zbyt wcześnie ograniczymy naturalny rozwój, doprowadzimy do wprowadzenia złych wzorców ruchowych, które mogą doprowadzić do dalszych zmian rozwojowych.

Czy dzieci, chodząc boso, będą się częściej przeziębiać?

Nasz organizm utrzymuje stabilną temperaturę wewnątrz naszego ciała. Krew ogrzewa centrum kosztem obwodu. To oznacza, że nasze ręce i stopy będą zawsze zimniejsze od głowy czy brzucha. Nie oznacza to jednak przeziębienia. Nie zapomnijmy o tym, że na boso mamy ćwiczych i chodzić, a nie siedzieć bezczynnie, tym bardziej o przeziębieniu nie powinno być mowy. Dodatkowo możemy także ubrać skarpetki.

Gdzie i kiedy chodzić boso?

Najlepiej w domu. Po całym dniu pracy czy szkoły nasze stopy chętnie odpoczną od butów. Wykorzystaj też dobrze okres letni i wakacje, gdzie gorący piasek czy miękka trawa będą dla naszych stóp dobrym masażem.

Co ode mnie?

Jako ojciec i rehabilitant mówię zdecydowane TAK chodzeniu boso. Im wcześniej nauczysz się chodzić na bosaka i im później ubierzesz dziecku buciki, tym lepiej dla wszystkich.

Podmiot autorski © Kaizen.edu.pl 2014.