Na zdjęciu Tygrys Bengalski jako logo Szkoły Karate Shotokan Kaizen

Przyjmowanie prezentów

Kiedy już dostaniemy jakiś prezent, przede wszystkim należy za niego podziękować. Dziękuje się nie tylko za konkretną rzecz, ale również za pamięć, intencje i czas jaki ktoś poświęcił, aby prezent trafił w Twoje ręce.

Jeśli choć raz zaangażujesz się w przygotowanie prezentów dla innych, będziesz doskonale wiedział ile pracy wymaga cała sprawa.

Dobry zwyczaj

Dobrym zwyczajem jest rozpakowanie prezentu przy wręczającym prezent, który dzięki temu będzie mógł się cieszyć zaskoczeniem i radością na Twojej twarzy. Czasem prezent wymaga komentarza (wyjaśnienia czym właściwie jest, do czego służy, skąd pochodzi, jakie jest jego niestandardowe zastosowanie), który powinien paść właśnie w tej chwili.

Nie zapomnij podziękować

Ważne jest, aby okazać wdzięczność za prezent nawet w przypadku, kiedy nie przypadł on Tobie do gustu. Może to być trudne zadanie, jednak warto uzmysłowić sobie, że okazanie rozczarowania może sprawić przykrość osobie wręczającej prezent.

Spraw radość

Warto również odwdzięczyć się za prezent. Nie chodzi o to, by następnego dnia podarować tej osobie coś podobnego. Możesz na przykład zaprosić na pyszną herbatę lub poczęstować domowym ciastem.

Podmiot autorski © Kaizen.edu.pl 2014.