Zdjęcie grupy dorosłych podchodzącej do egzaminów ze Szkoły Karate Shotokan - Kaizen
Na zdjęciu Tygrys Bengalski jako logo Szkoły Karate Shotokan Kaizen

Egzamin karateków dorosłych

18 czerwca 2018 odbyły się egzaminy na stopnie uczniowskie karate Shotokan dla osób dorosłych. Egzamin przeprowadził sensei Piotr Kowalski z Poznańskiego Stowarzyszenia Karate Shotokan. Egzamin odbył się w Szkole Podstawowej nr 18 na osiedlu Armii Krajowej w Poznaniu.

Ciężka droga karateki

Od początku wiadomo było, że rozgrzewki na treningach nie należą do najprzyjemniejszych, jednak jak inaczej przygotować trenującego do egzaminu. Od rozpoczęcia egzaminu do jego zakończenia minęły dwie godziny. Na początku wszyscy razem, z czasem kolejno schodzą na bok osoby zdające na niższe stopnie. Taka forma egzaminu jest adeptom znana, co oczywiście nie oznacza że lubiana :-)

Kichon

Egzamin rozpoczął się od technik wykonywanych w przejściach. Kombinacje pojedyncze, podwójne, połączone z kopnięciami. Wszystkie ćwiczenia wymagają od adepta opanowania oraz skupienia. Ilość energii stała, i w miarę upływu czasu jest jej co raz mniej. A końca egzaminu nie widać. Kolejno siadają karatecy z niskimi stopniami a na końcu oglądamy pokaz karate na wysokim poziomie wytrenowania.

Kata

Część egzaminu poświęcona była formie zwanej Kata. Kata to układy ćwiczeń, które należy zapamiętać, zrozumieć i wykonać najlepiej jak ciało pozwoli! A energii coraz mniej, niektórzy szastają energią na lewo i na prawo, podpalając się! Idziemy dalej, zobaczymy jak to wszystko się zakończy!

Gohon Kichon Kumite

To co tygryski lubią najbardziej, ale czy na pewno? Pojemniki z energią są już puste a tu kolejne zadania do wykonania. Teraz trzeba jak nigdy być czujnym, ponieważ można przez przypadek oberwać w zęby! Ćwiczenia w parach, polegające na realnej obronie przed atakiem. Prowadzący egzamin, specjalnie zmienia wyuczone do tej pory schematy aby sprawdzić czy karatecy poradzą sobie w takich warunkach.

Egzamin

Moment egzaminu to chwila prawdy. Pokonać należy tylko i wyłącznie swoje słabości. Jeśli w ciągu roku mijałeś się z treningiem, tych godzin już nie można odrobić, a teraz widać wszystko jak na dłoni! Pomyłki rzecz normalna, w końcu nie jesteśmy robotami na lini montażowej, o czym doskonale wie sensei egzaminujący. Braki w treningu różnią się znacząco od pomyłki, a prowadzący egzamin doskonale o tym wie. Na szczęście los jest łaskawy, a oko senseja czujne i nagradza za wytrwałość.

Udane wakacje!

Wszyscy zaliczają swój egzamin pozytywnie, który jest pięknym zwieńczeniem ciężkiej pracy w Dojo oraz kolejnego sezonu treningowego. Niektórzy walczyli ze zdrowiem, niektórzy ze swoimi słabościami, koordynacją i czym jeszcze nie wiem, jednak opłacało się! Nie da się nie wspomnieć o awansie o dwa stopnie Przemka. Ciężka robota oraz bystre oko wyłapuje wszystko :-)

Podziękowania

Po raz kolejny chciałbym podziękować mojemu trenerowi Piotrowi Kowalskiemu za przygotowanie mnie do roli nauczyciela oraz moim uczniom, którzy cierpliwie i wytrwale, wykonywali wszystkie ćwiczenia bez mrugnięcia okiem, czasami z delikatnym komentarzem „no chyba ty tej”, jadnak zawsze do przodu. Jesteście wielcy, dokonaliście tego, co sobie założyliście. Niektórzy po wielu latach ruszyli z miejsca za co dodatkowe słowo szacunku wyrażone poprzez Oss!

Gratulacje

Wszystkim serdecznie gratuluję zdanych egzaminów. Na pamiątkę tych chwil załączam galerię do której zawsze z uśmiechem będziemy wspólnie wracać.

Galeria zdjęć

Podmiot autorski © Kaizen.edu.pl 2014.